Tym artykułem rozpoczynamy Cykl Działalność Gospodarcza (DG.1). Co prawda pierwszy artykuł przestrzegający osoby zakładające firmę już napisaliśmy

Dzisiaj jednak opiszemy co to są kody PKD. Czy warto mieć jak najwięcej kodów PKD, czy jednak wybierać jeden konkretny. Jakie są konsekwencje wyboru.

Znajdziesz tutaj

  KODY PKD co to jest?

  Kody PKD to kody Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli określają one czym działalność gospodarcza się zajmuje. Zostały one wprowadzone w 2007 roku w Rozporządzeniu Rady Ministrów. Niestety trudno znaleźć informację, które kody mogą być nam potrzebne, a które są niezbędne do wykonywania naszej działalności. Pod spodem opiszemy co daje ustalenie większej ilości kodów niż niezbędne, a jakie są zagrożenia z tym związane.

  Jakie są kody PKD?

  Zakładanie firmy to też konieczność wyboru kodów PKD. Kodów PKD jest bardzo dużo i zakładając działalność gospodarczą możemy mieć problem tego bardzo dużo. W państwowym „Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy”, który znajdziecie pod tym adresem

  https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd

  Wypisane są wszystkie dostępne kody PKD i są też tam ważne i przydatne informacje. Na przykład informacje, że kod jest przeznaczony wyłącznie dla rolników

  kod PKD dla rolnika
  kod PKD dla rolnika

  Niektórych kodów nie można dopisać do działalności, ponieważ należy mieć uprawnienia do wykonywania danej działalności. Jest tak na przykład w przypadku zawodów lekarza i weterynarza, ale również nie możemy prowadzić działalności przewozu osób, ani nie zostaniemy taksówkarzem, jeżeli nie posiadamy odpowiednich uprawnień. Jeżeli wpiszemy te kody, po prostu nie otrzymamy rejestracji firmy. Warto poświęcić trochę czasu na doczytanie, żeby zakładanie firmy poszło szybko i sprawnie.

  Są dwie szkoły zakładania działalności gospodarczej, jedni polecają jak najmniej kodów i konkretne dopasowane do działalności, inni polecają wpisanie jak największej liczy kodów. Pod spodem znajdziecie informacje, z czym wiąże się wybór każdej z tych dróg. Jedno jest pewne

  Decydując się na założenie zakładanie firmy, warto nadal pracować na etacie. Jest jeden podstawowy powód. Załatwianie formalności w urzędach, tylko teoretycznie idzie szybko. Jeżeli na przykład potrzebujesz rejestracji jako płatnik VAT, urząd skarbowy ma na wydanie decyzji nawet 2 miesiące. Jeżeli nie przygotujesz się na brak dochodów przez 2 miesiące i nie będziesz zarabiać, możesz znaleźć się w trudnej sytuacji. Szczegóły o płatnikach VAT znajdziecie w kolejnych naszych artykułach.

  Duża ilość kodów kodów PKD, a działalność gospodarcza. Wady i zalety

  Zakładając firmę możemy w CEIDG wpisać dowolną ilość kodów PKD, ważne żebyśmy mieli do niektórych z nich uprawnienia. Musimy jednak wybrać czy opłaca nam się wpisywać wszystko jak popadnie, czy lepiej dokładniej poznać kody, przedstawimy kilka powodów, które powinny pomóc wam zdecydować.

  Zakładanie firmy i zalety dużej ilości kodów PKD

  Przed założeniem działalności gospodarczej przygotowujemy biznes plan, opracowujemy strategię oraz określamy co i dla kogo będziemy ofertować. To właśnie pomaga nam określić jakie kody PKD powinniśmy wybrać. Sytuacja jest prosta na przykład, jeżeli chcemy zostać taksówkarzem. Mamy wtedy jeden kod PKD. Jeżeli jednak chcemy wozić klientów z aplikacji musimy mieć też wybrany drugi kod do przewozu osób. To jest właśnie pierwsza zaleta wybrania większej ilości kodów PKD. Nasza działalność gospodarcza może wykonywać więcej zadań.

  Posiadając konkretne kody musimy bardzo uważać na wystawiane faktury, zwłaszcza w zakresie usług. Niektóre usługi z bardzo podobnego zakresu, mogą być uwzględnione w dwór różnych kodach. Działalność gospodarcza z wieloma kodami PKD ma szerszy zakres wystawiania faktur.

  Drugą podstawową zaletą posiadania większej ilości kodów PKD przy zakładaniu firmy jest możliwość szybkiej zmiany branży firmy. Jeżeli dostaliśmy zgodę na funkcjonowanie w danej branży to możemy wystawiać na to faktury i paragony, bez kolejnych pytań i zgód do urzędów.

  Pod spodem możecie zobaczyć przykład działalności z dużą ilością kodów PKD.

  W obecnej sytuacji pandemii koronawirusa i możliwości otrzymania dofinansowania posiadanie większej ilości kodów PKD, daje nam większą szansę, że z pomocy finansowej będziemy mogli skorzystać. Jest dodatkowy czasowy i nieprzewidziany plus takiego rozwiązania.

  Zakładanie firmy, a minusy dużej ilości kodów PKD

  Zakładając firmę w której chcemy uwzględnić dużą ilość kodów PKD możemy natrafić drobne problemy. Wychodząc z założenia, że co nie zakazane to dozwolone i napchamy kodów PKD kokardę urząd skarbowy, który wydaje decyzje o tym czy zostaniemy płatnikiem VAT, czy nie może mieć wątpliwości, czy my dokładnie chcemy się zajmować. W ten sposób wszystkie procesy urzędowe mogą trwać dłużej.

  Kody PKD
  Kody PKD

  Drugą instytucją, gdzie cenione są konkrety i porządek to banki. Jeżeli nasza działalność gospodarcza posiada wieżę z kodów PKD, to w bank też może chcieć dokładniej ustalić co będziemy rzeczywiście robić nawet przed założeniem konta firmowego. Większe problemy mogą pojawić się, jeżeli zaczniemy starać się o kredyt, ale o tym kiedy indziej.

  Konkretne kody PKD, a zakładanie firmy. Zalety i wady

  Konkretne kody PKD są łatwe do wyboru zwłaszcza dla osób wykonujących ściśle określoną działalność związaną z wykształceniem. Dotyczy to prawników, notariuszy, weterynarzy, lekarzy, architektów. Trudniej jest z określeniem kodów dla firm produkcyjnych i usługowych. Oto jakie są zalety posiadania ściśle określonych kodów PKD.

  Zalety małej ilości kodów PKD

  Pierwszą podstawową zaletą jest to, że nasi klienci, ale również urzędy, czy banki mogą łatwo określić czy się zajmujemy i dlatego załatwianie formalności idzie znacznie szybciej. Urzędy w przypadku takich działalności raczej nie tworzą problemów, bo taka działalność gospodarcza ma ściśle określone zasady funkcjonowania i łatwo ją weryfikować.

  Niektóre grupy zawodowe mają nawet przywileje w niektórych instytucjach finansowych. W przypadku wybrania większej ilości kodów PKD może być problem z otrzymaniem profitów, jeżeli zdecydujemy się na większą ilość kodów PKD.

  Wady. Działalność gospodarcza z konkretnym kodem PKD

  Decydując się na ograniczoną ilość kodów PKD, ograniczamy sobie zakres działalności naszej firmy. Musimy wykonywać konkretne zadania. Nie możemy zarabiać na sprzedaży, jeżeli prowadzimy usługi. Nie możemy wystawiać faktury na usługi lub materiały, które nie są ujęte w kodzie PKD, który wybraliśmy.

  Zmiana zakresu działalności w przypadku ograniczonej ilości kodów PKD jest dłuższa i trudniejsza. W trakcie prowadzenia działalności, żeby zmienić cokolwiek w naszej działalności musimy występować do urzędów o zgody, często musimy uzasadniać decyzje. To wszystko trwa, więc lepiej się na taką sytuację przygotować i zastanowić jakie kody PKD wybrać na naszą działalność gospodarczą.

  W trakcie prowadzenia działalności oczywiście możemy zmienić lub dopisać kody, ale żeby móc wykonywać nową działalność musimy czekać na decyzję urzędów i otrzymanie na to zgody. Może to trwać nawet 2 miesiące jak wspominałem wcześniej, a jeżeli będą wątpliwości i potrzebne będą wyjaśnienia, może trwać to dłużej.

  Po dzisiejszym wpisie nie ma jednego dobrego wnioski, dla każdego z was co innego będzie dobre. Jeżeli cenicie sobie spokój i szybkie załatwianie spraw na pewno lepiej wybrać konkretne kody PKD. Natomiast, jeżeli przewidujecie rozwój firmy albo nie jesteście pewni, czy zakres działalności nie zmieni się w niedługim czasie, lepiej będzie dla was wybranie większej ilości kodów PKD.

  Czytając ten artykuł pewnie planujecie założenie działalności, więc zachęcamy do zapoznania się z artykułem przestrzegającym przed naciąganiem na niepotrzebne wydatki

  http://czas-to-pieniadz.pl/cefidg-to-nie-ceidg

  Jak widzicie zakładanie i prowadzenie działalności nie jest łatwą rzeczą, ale może przynieść wiele korzyści. Jeżeli będziecie nas odwiedzać, na pewno dowiedzie się jakich.

  Jaką drogę wybraliście lub zamierzacie wybrać? Napiszcie w komentarzach, jak wy wybieraliście kody PKD.


  0 komentarzy

  Dodaj komentarz

  Avatar placeholder

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.