Najpierw trochę teorii

Czas – jest na tyle ciekawym pojęciem, że zajmuje się nim nawet filozofia 🙂 Można by na ten temat napisać kilka książek. My jednak skupimy się na czasie, jako na wielkości fizycznej. Będziemy zajmować się chwilą, bądź odcinkiem czasu. Czyli niezależnie, czy mieszkasz w Ameryce, Europie czy Azji, pojęcia czasu będą uniwersalne

Wartość – jest bardzo szerokim pojęciem może określać cechy, zalety, zasady, a nawet ilość energii. Głównie jednak wartość określa ile coś jest warte pod względem materialnym. Zapraszam Cię do poznania, ile pieniędzy warta jest twoja minuta, godzina oraz dzień pracy.

W dalszej części artykułu dowiesz się:

Pensja – co to takiego?

Pensja to inaczej płaca. Otrzymujemy wynagrodzenie za powierzone zadania. Płaca to często nie tylko pieniądze które otrzymujemy. Nie chodzi tylko o wynagrodzenie netto. Bardzo często w ten sposób na to patrzymy. Płaca to również świadczenia, które opłaca pracodawca. Mogą to być dofinansowania zajęć sportowych, kart upominkowych lub też zapewnienie darmowych obiadów. Popularną formą dodatkowej pensji bywa też samochód służbowy.

Ile zarabiasz? Ile zarabiają Twoi znajomi? Czyli jak patrzymy na naszą pracę i płacę

Najczęstsze pytanie jakie zadają mi znajomi, to „ile zarabiasz?” Sam do niedawna też w ten sposób patrzyłem na pracę swoją i innych. To pytanie tak naprawdę nic nie mówi. „Ile zarabiasz” to pytanie bardzo ogólne. Jeżeli powiemy zarabiam 1000 zł, 2000 zł, czy 10 tys złotych, nic to tak naprawdę nie mówi. Jest to odniesienie do wartości pieniądza, a nie do wartości czasu i wartości pracy. Wiedząc, że Zenek otrzymuje 5000 zł netto, możemy powiedzieć… WOW, ale on dużo zarabia. Nie bierzemy jednak pod uwagę, że na przykład Zenek, pracuje 12 godzin dziennie, 6 dni w tygodniu.

Po co znać wartość swojego czasu?

Oszczędności i pieniądze
Pieniądze i oszczędzanie

Wartość naszego czasu pozwala w inny sposób patrzeć na naszą pracą oraz czas wolny. Będzie też miało znaczenie, gdy będziemy zastanawiać się nad decyzją czy zrobić coś samemu, czy jednak lepiej zlecić to komuś doświadczonemu. Obliczając ile zarabiamy w ciągu godziny , będziemy mogli podjąć dalsze kroki. O nich dowiesz się w dwóch kolejnych punktach.

Jaka jest wartość czasu? Ile kosztuje czas? Czy pensja = praca = wartość czasu?

Wartość czasu każdego z nas jest różna. Wynika to z poziomu wykształcenia, czasu pracy, efektów osiąganych w pracy… Nie do końca jest to prawda. Często bowiem czas poświęcony na naukę i wyszkolenie pracownika w ogóle nie jest brany pod uwagę przez pracodawców, a osoby starające się o pracę, chcąc szybko znaleźć zatrudnienie zgadzają się na mało atrakcyjne warunki. Wartość naszego czasu, dlatego może być różna nawet jeżeli z koleżanką, czy kolegą pracujemy w tej samej firmie i robimy to samo. Wiele zależy od zdolności negocjacji i wiedzy jaką wartość ma nasza praca.

Żeby uświadomić sobie na jakim etapie jesteśmy warto jednak poznać własną wartość czasu. Jak ją obliczyć? Należy zsumować wszystkie korzyści otrzymywane za pracę. Jeżeli jesteśmy bezrobotnymi to wartość naszego czasu to 0zł. Jeżeli jednak pracujemy 8 godzin dziennie, 5 razy w tygodniu i otrzymujemy pensję bez 3000 zł netto, bez żadnych świadczeń dodatkowych i innych korzyści, to wartość naszego czasu możemy obliczyć w prosty sposób. Dzielimy pieniądze, które otrzymujemy przez czas potrzebny na uzyskanie tej kwoty. Wygląda to następująco

3000 zł / 8 h * 20 dni (tyle średnio jest dni w miesiącu) = 18,75 zł/h

Czyli wartość naszej godziny to ok 19 zł.

Oczywiście jeżeli otrzymujemy dodatki w innej formie, jak samochód służbowy, czy karty zniżkowe, to weźmy pod uwagę:

  • jak dużo korzystamy z kart (czyli ile dzięki nim oszczędzamy i dodajmy do pensji netto)
  • jak dużo jeździmy samochodem w czasie wolnym i czy oszczędzamy dzięki temu na paliwie, ubezpieczeniu i przeglądach (przyjmujemy uśrednioną wartość miesięczną)

Jak wyceniać swoją pracę, od czego zależą zarobki, a właściwie od czego powinny zależeć zarobki

Jednym z nich jest określenie, czy nasza pensja jest adekwatna do tego co robimy. Jeżeli zajmujemy się fizyką kwantową i zarabiamy 19 zł na godzinę, może warto zastanowić się nad otwarciem kebaba. Skoro poświęcamy całe życie na naukę, a potem pomagamy rozwijać technologię warte miliardy dolarów, to nie możemy zarabiać mniej niż średniej klasy kucharz.

Oczywiście spotkają nas też sytuacje, że trudno będzie uzyskać satysfakcjonujące nas wynagrodzenie. W tym wypadku trzeba zastanowić się, co będzie dla nas ważniejsze. Pensja czyli to ile pieniędzy otrzymamy, czy to co będziemy robić. Są osoby których wcześniej wspomniana fizyka kwantowa będzie pasją i ważniejsze od wysokości wynagrodzenia będzie praca w tej dziedzinie.

Jeżeli jednak nasza praca była pasją i hobby, ale w pewnym momencie coś się zmieniło i nie możemy być szczęścili wykonując dany zawód, łatwo będzie nam też zastanowić się co możemy robić innego, żeby zarabiać podobnie lub lepiej.

Czy warto płacić za usługi, czy lepiej coś zrobić samemu?

Drugą i nawet często ważniejszą możliwością jaką daje nam poznanie wartości naszego czasu, to określenie czy warto za coś płacić. Zwłaszcza za usługi. Częstym sformułowaniem jest „ale oni sobie drogo życzą”. Czasem rzeczywiście tak jest. Jednak wiele osób, po prostu używa tego sformułowania nie zastanawiając się ile czasu sami musieliby na coś poświęcić, czyli ile realnie musieliby za to zapłacić. Dobrym przykładem może być moja ostatnia rozmowa ze znajomymi. Chcieli wyciąć 15-sto metrową sosnę ze swojej działki. Otrzymali ofertę 800 zł. Można powiedzieć i pomyśleć sobie, za jedno drzewo? Skandal!

Spójrzmy na to jednak w ten sposób. Chcemy sami wyciąć takie drzewo. Musimy wyjąć podnośnik na czas wycinania. Koszt wynajęcia godziny podnośnika to ok 100 zł. Trudno jest mi określić ile czasu może zająć taka ekstremalna wycinka, ale przyjmijmy że jesteśmy bardzo sprawni silni i ekstremalnie szybcy. Uwiniemy się w 4 godziny. Mamy już 400 zł. Żeby w ciągu 4 godzin wyciąć takie drzewo musimy mieć piłę mechaniczną, bo zwykłą piłą w 4 godziny na pewno się nie wyrobimy 🙂

Ile warty jest Twój czas
Ile warty jest Twój czas

Czyli dochodzi koszt wynajęcia piły lub zakupu. Te koszty już dają kwotę jaką biorą firmy za wycinkę. A jeszcze nie doliczyliśmy czasu jaki sami poświęcamy na to. Więc przyjmijmy, że nasza godzina kosztuje 20 zł, 4 godziny wycinamy. To jednak nie wszystko należy jeszcze doliczyć czas na zakup i wynajęcie sprzętu. Zależnie od odległości sklepu i miejsca gdzie wynajmują sprzęty będzie to co najmniej 1 godzina, ale raczej 4 godziny wszystko zajmie. Po wycięciu takiego drzewa miejsce wycinki trzeba też uprzątnąć i coś zrobić z pniem. Firma wycinająca drzewo zrobi to już za nas, jeżeli robimy to sami to kolejne kilka godzin. Przy szybkiej pracy uzbiera się z 12 godzin pracy, przy realnej pracy to nawet 20 godzin, a często ponad doba. Wychodzi z tego że koszt czasu jaki poniesiemy to od 240 zł, do nawet 500 zł. Wychodzi z tego, że nawet mając sprzęt za który nie płacimy, więcej za nasz czas i nerwy.

Wcześniej uwzględniłem tylko ile nas samych kosztują pewne usługi. Nie uwzględniliśmy tam ile czasu osoby muszą zbierać doświadczenie lub uzyskiwać wykształcenie lub certyfikaty, żeby sprawnie i szybko wykonywać zadania które im zlecamy. Warto pamiętać, że koszty usług nie biorą się znikąd. Zanim zaczniemy narzekać, najpierw zastanówmy się czy rzeczywiście koszty są wygórowane.

Co daje czas? Po co nam jest czas?

Mając czas, możemy robić to co lubimy. Każdy inaczej lubi spędzać wolny czas. Ja na przykład lubię czytać książki, słuchać muzykę oraz oglądać filmy. Co jeszcze daje czas? Możemy się szkolić i rozwijać. W ten sposób zdobywając nowe umiejętności, poznając nowe rozwiązania, nowe technologie oraz rozwijając swoje umiejętności, nie tylko stajemy się lepszymi ludźmi, ale dajemy sobie również szansę na wyższe wynagrodzenie i zarobki. Bo zawsze trzeba pamiętać, że czas to pieniądz. Najlepiej dlatego robić w pracy to co się lubi, w ten sposób mamy i czas i pieniądze i rozrywkę. O mojej pracy codziennej możecie przeczytać w innych artykułach 🙂


2 komentarze

Dysk SSD, HDD, PCIe NVMe. 4 rodzaje dysków? Czy warto wymieniać dysk twardy? Koszt wymiany dysku HDD na SSD - Czas to pieniądz · 28 grudnia 2020 o 11:50

[…] dnia oszczędzimy spokojnie co najmniej 10 minut, a często znaczenie więcej. Jak cenny jest czas możecie […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.