W Polsce w 2022 roku dopadła nas rozpędzająca się inflacja, czyli wzrost cen na produkty codziennej potrzeby, jak i materiały budowlane, czy elektronikę. Wiele osób ma problem z rosnącymi ratami kredytów. Niedawno cieszyliśmy się, że stać nas i możemy wziąć kredyt na mieszkanie

Oszczędzaj wodę, oszczędzaj na wodzie

Niezależnie czy mieszkasz w mieście czy na wsi możliwe jest oszczędzanie na wodzie. Woda pobierana z wodociągów ma określoną cenę i nie mamy wpływu na to ile musimy za nią zapłacić. Możemy jednak posiadając działkę i dom oszczędzić, jeżeli wykopiemy studnię. Najlepszym rozwiązaniem jest studnia głębinowa. W ten sposób woda ze studni może nadawać się również do picia i gotowania. Warto jednak najpierw zbadać wodę czy nadaje się o spożycia. Na pewno z takiej studni możemy korzystać z wody do podlewania i do mycia się. Jest to oszczędność.

Mieszkając w mieście, możemy również oszczędzać na wodzie. Wystarczy znaleźć w swoim mieście ujęcie wody głębinowej, wody oligoceńskiej. Najlepiej oczywiście jeżeli takie ujęcie mamy w drodze do pracy, szkoły, przedszkola, czy na inne zajęcia. Wtedy możemy nabierać wodę przy okazji, nie płacąc kosztów dojazdów. Wodę z ujęcia oligoceńskiego możemy wykorzystać do gotowania i do picia. W niektórych domach oszczędności tylko z takiego wykorzystania mogą wynieść ponad 300 zł miesięcznie.

Mając dodatkowo działkę i studnię, możemy oszczędzić na podlewaniu i oszczędzić kolejne pieniądze.

Oszczędzaj prąd, oszczędzaj energię elektryczną

W trudnych czasach jakie obecnie mamy warto przyjrzeć się naszym własnym nawykom. Często jest tak, że zostawiamy włączone światło w pomieszczeniach, gdzie nikogo nie ma. Że zostawiamy włączony telewizor pomimo, że nikt go nie ogląda. Korzystamy z komputera tylko z jednego ekranu, a mamy uruchomione dwa ekrany, a czasem nawet dwa komputery. Zwracać należy również uwagę na takie urządzenia jak drukarki, routery, radioodbiorniki, wzmacniacze, ładowarki telefonów i laptopów. Używanie tostera, gofrownicy lub innych urządzeń elektrycznych bardzo podnosi ilość zużywanej energii elektrycznej, dlatego należy ograniczyć ich używanie.

Mając czajnik elektryczny warto zastanowić się, czy nie taniej będzie gotować wodę na kuchni indukcyjnej lub w kuchni gazowej.

W obecnych czasach duża część osób pracuje zdalnie. Jest to przywilej bądź obowiązek. Wybierając pracę zdalną, warto sprawdzić jaki sprzęt do pracy zdalnej otrzymujemy. Najlepiej jeżeli laptop, który otrzymamy będzie miał baterię która długo wytrzymuje. W ten sposób będzie możliwość ładowania komputera w pracy, a w domu praca na baterii. Jeżeli konieczne jest ładowanie komputera w domu, można starać się o zwrot kosztów za energię od pracodawcy lub o zapewnienie powerbanku do laptopa zapewniającego możliwość pracy bez ładowania w domowej sieci.

Zmień styl życia

Najtrudniejsze z rozwiązań na trudne czasy to całkowita zmiana naszych przyzwyczajeń. Jeżeli do tej pory miałeś tradycję, że raz w tygodniu wychodzisz zjeść na mieście, zrezygnuj z tego. Jeżeli dzieciom co niedziela kupowałeś słodycze, zrezygnuj z tego. Trochę oszczędzisz i dzieci będą zdrowsze i będą miały ładniejsze zęby 🙂 Można zasiać własne warzywa i razem z dziećmi je uprawiać. To może być dla was miło spędzony czas, oszczędność i zdrowie.

Jeżeli jeździsz dużo samochodem poszukaj alternatywnych tańszych rozwiązań. Możesz jeździć pociągami, autobusami lub rowerem. Na pewno Twój komfort życia ucierpi, ale uwierz mi, to tylko nasza psychika. Sami sobie wmawiamy i ustalamy pewne warianty komfortu. Może się okazać, że po kilku tygodniach będziesz wolał inny środek transportu. Poszukaj tylko dobrych rozwiązań.

Nie oszczędzaj! Rozwiązanie ryzykowne

Jeżeli nie jesteś w stanie zastosować żadnych z wcześniejszych rozwiązań, zostaje poszukanie dodatkowych dochodów do budżetu rodziny. Możesz założyć dodatkową działalność, jeżeli masz wolne środki. W tym wypadku ryzykujesz, że jak w coś zainwestujesz, w niedługim czasie straci wartość, ponieważ przyjdzie kryzys.

Możesz zmienić pracę na lepiej płatną. To w każdych czasach jest dobre rozwiązanie. Obecnie jednak niesie za sobą duże ryzyko, ponieważ wiele firm może być na skraju wypłacalności. Otrzymując bardzo atrakcyjne wynagrodzenie sprawdź wypłacalność firmy. Niektórzy nieuczciwi przedsiębiorcy mogą proponować wysokie zarobki, jednak kiedy dochodzi do wypłaty wynagrodzenia zaczyna się kręcenie i ostatecznie zarobionych pieniędzy możemy w ogóle nie zobaczyć. Każda opóźniona wypłata w tak trudnych czasach to bolesny cios dla każdego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zróbmy własny wywiad z osobami, które jeszcze pracują. Czy dużo osób odchodziło i dlaczego.

Inwestuj

Mając jakiekolwiek wolne środki warto inwestować. Czas kryzysu to najlepszy czas inwestycji. Ponieważ nie jestem maklerem giełdowym nie powiem czy to już dokładnie dzisiaj i w co inwestować, ale warto badać rynek, giełdę i obserwować co taniej, bo z reguły co tanieje, a musi istnieć, kiedyś będzie musiało zdrożeć. Można też inwestować w bezpieczne obligacje lub nieruchomości. Chociaż w nieruchomości warto inwestować za jakiś czas, bo już spada popyt, więc i ceny spadną.

Podsumowanie

W trudnych czasach zastanów się gdzie możesz znaleźć oszczędności i wprowadź je szybko w życie. Możesz rozejrzeć się za możliwościami inwestycji lub zmianą pracy na lepiej płatną, ale zachowaj przy tym zdrowy rozum.

Temat jest bardzo szeroki i wielu kwestii tu nie poruszałem, więc piszcie komentarze z oceną, pytaniami, wątpliwościami, bądź waszymi pomysłami. W ten sposób wzajemnie sobie pomożemy.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.